top of page
Фото автораДемкова Аліна

Страх публічних виступів

Оновлено: 13 квіт. 2020 р.

Не пам'ятаю автора, але ці, на перший, погляд іраціональні слова в'їлися мені у пам'ять: "Якщо ти не хвилюєшся перед виходом на сцену, значить тобі не потрібно на неї виходити."


Правильні слова, адже хвилювання змушує людину викладатися на повну, як правило воно завжди присутнє перед виступом, а в процесі зникає, що дозволяє отримати заряд адреналіну (бо ти не знаєш, що зараз буде і як), а коли ти розумієш, що тобі нічого не загрожує - розслабляєшся і отримуєш задоволення від своєї роботи на публіку.


По правді, страх перед виступом є відголоском інстинкту самозбереження, що сигналізує про загрозу життю. Але він уже соціалізований і говорить про інші задачі, для подолання яких людина має акумулювати ресурси свого організму.


Основні правила, які зменшать хвилювання при публічному виступі:


1. Підготувати матеріал для виступу.


Якщо матеріал оформити у план та подати у вигляді презентації, він структурується для вас особисто, а презентація допоможе цікаво представити матеріал для аудиторії. Ви будете працювати з двома каналами сприйняття інформації, зоровим та слуховим одночасно.


2. Виступ має бути для вас ЗРОЗУМІЛИМ та ви маєте його ПРОРЕПЕТИРУВАТИ.


Якщо ви не володієте матеріалом, який будете транслювати аудиторіїї, хвилювання не уникнути, адже включиться страх сказати щось не те, та страх бути негативно оціненим.


3. Робота з Увагою!


Це головне в роботі по саморегуляції організму. Коли ваша увага прикута до уяви, в якій ви запускаєте сценарії невдалого виступу, тіло реагує на це хвилюванням (тремтіння голосу, верхніх та нижніх кінцівок; діарея; підвищенне потовиділення) Таким чином, ви запрограмовуєте себе на невдачу.


Що допоможе?

По перше, не зациклютесь на думках про фіаско, а відпускайте їх. Можна замінити їх іншими (моя знайома, коли їхала на виступ, відчувала шалене хвилювання, вона сказала собі: "Як ти можеш хвилюватися через виступ, коли в тобі частинка Бога?" Невже для тебе виступ є чимось грандіознішим за ций факт?) За її словами хвилювання зникло і вона з успіхом оволоділа аудиторією. Інший спосіб - перевести увагу з негативних думок на тіло (наприклад серце) і застосувати дихальні вправи. Глибокий вдих протягом 6 секунд і видих протягом 6 секунд. Цей метод також є ефективним для швидкої саморегуляції. Подібних способів та вправ є безліч, тому головне знати їх та вміти застосовувати і тоді процес самопрезентації буде проходити приємно та нетравматично для вас.




9 переглядів0 коментарів

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page